Houseboats at Masuria in Poland

Houseboat it’s a house on the boat where you can normaly live and travel at the same time. Houseboats has been popular in Western Europe for a long time however at Masura are relatively new. Recently it conquers Masuria and other inland waters. It’s popularity thanks to the ease of use and comfort. The boat is equipped with lockable cabins, a toilet, a bathroom with hot water, a stove, heating and almost all the comforts of home. In short, a houseboat is a motor vessel of the highest living standards. Renting a houseboat is possible without any license! That is why houseboat charter is fast becoming very popular in many waters. See also Charter Without License.

What exacly is a houseboat

A houseboat, or motor vessel, is a combination of a camper and a boat. The boat was designed first and foremost for safety, comfort and ease of use. Lockable cabins, bathroom, heating, large living area and deck space are the main features of this type of boat. They has an outboard or inboard engine and thruster provide adequate maneuverability. Almost all houseboats available for charter in Masuria are of Polish production and their number is growing rapidly. Thanks to this they are realy modern and high quality vessels.

Houseboat on the route of Great Masurian Lakes

Thanks to its advantages, houseboat is becoming more and more popular on Masuria. Recently dominated vessels on Polish lakes were by sailing yachts, often homemade. Their charter requires a sailing license. There is also no question of living in comfortable conditions as in the case of houseboats. On average housboats can accommodate 4-6 crew on board.

How to charter a motor yacht in houseboat standard

Czarter houseboat jest bardzo łatwy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę “czarter houseboat Mazury” i z ogromnej liczby propozycji wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Oferta jest zróżnicowana. Latem czarter “ad hoc” (od ręki) może być trudny. Jednak zdarza się, że w takich portach jak Giżycko czy Sztynort istnieje możliwość czarteru “od ręki“. Czarter jachtów houseboat wymaga więc tylko okazania dowodu i opłaty. Większość tych domów na wodzie można wyczarterować bez patentu.

Różnica między łodzią typu houseboat, a innymi jachtami

Haouseboat i inne jachty motorowe różni konstrukcja, wyposażenie i przeznaczenie. Jednostki houseboat projektowane są z myślą o rodzinnym, rekreacyjnym pływaniu po spokojnych wodach śródlądowych. Houseboat nie powstał z myślą o zapewnieniu adrenaliny swojemu sternikowi. Ma zapewnić załodze jak największy komfort mieszkalny i łatwość obsługi. Jest to więc jednostka idealna do spędzenia urlopu na wodzie dla rodzin z dziećmi i wszystkich ceniących sobie wygodę i spokój. Najbardziej popularne są łodzie dla 4-6 osób, a największe mogą pomieścić nawet 10!

Wynajem jachtów motorowych houseboat

Dzięki oferowanym zaletom, wynajem łodzi motorowych houseboat jest coraz bardziej popularny. Na Mazurach co roku widać coraz większą liczbę tych jednostek, podczas gdy flota jachtów żaglowych rośnie znacznie wolniej. Komfort, łatwość obsługi i czarter bez patentu są niewątpliwie głównym źródłem błyskotliwej “kariery” tych jednostek. Rok 2021 będzie zapewne świadkiem kolejnego zwiększenia produkcji houseabotów.

Jakie uprawnienia są potrzebne do czarteru jachtu houseboat?

Do czarteru jednostki motorowej houseboat nie są potrzebne żadne uprawienia. Aktualnie obowiązujące w Polce przepisy stanowią, że na wodach śródlądowych prowadzenie jednostek o mocy silnika do 10 kW (13,6 KM) nie wymaga żadnych uprawnień. Jeszcze bardzie liberalne jest prawo w odniesieniu do jachtów spacerowych, czyli właśnie houseboatów. Prowadzenie jednostek motorowych o mocy silnika do 75 kW (ok. 100 KM), długości do 13 metrów i szybkości ograniczonej konstrukcyjnie do 15 km/h nie jest konieczne posiadanie patentu. Tak więc czarter jednostki houseboat dostępny jest praktycznie dla każdego, a wiele firm wyraźnie zaznacza w swojej ofercie “czarter bez patentu“.

Dlaczego “houseboat Mazury” stał się popularną frazą w wyszukiwarkach internetowych?

Pływanie jednostką hauseboat jest łatwe, przyjemne i wygodne. Sternik tego jachtu nie musi mieć patentu. Dzięki małemu zanurzeniu i dużej manewrowości taki jacht jest w stanie dopłynąć do miejsc niedostępnych dla innych łodzi. Dlatego fraza “czarter houseboat Mazury” jest bardzo często wpisywana do wyszukiwarek w internecie, a dzięki temu z roku na rok houseaboty zawojowują Mazury. W sezon 2021 z pewnością jeszcze więcej tych jachtów będzie pływało po mazurskich jeziorach.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Od zakończenia II wojny światowej szlak jezior mazurskich jest najbardziej popularnym akwenem śródlądowym w Polsce. Port taki jak Mikołajki, Giżycko, czy Sztynort co roku odwiedzają tysiące żeglarzy i motorowodniaków. Infrastruktura turystyczna szybko rozbudowuje się oferując ogromną większą różnorodność. Mazury, to czyste powietrze, czysta woda, czyli czysta radość obcowania z naturą. Oglądanie zachodu słońca nad jeziorem z pokładu jachtu, to nie to samo, co hotelowego tarasu. Nic dziwnego, że z roku na rok więcej osób wybiera zwiedzanie Mazur jachtem, a czartery są bardzo popularne.

Rodzinne wakacje na jeziorach

Houseboat jest idealną propozycją spędzenia rodzinnych wakacji na Mazurach. W stosunku do swojej wielkości zapewnia załodze możliwie dużą przestrzeń. Obszerne zamykane kabiny, prysznic, ogrzewanie, ciepła woda – dają nie tylko wygodę, ale i dużą autonomię. Housebotem można przemieszczać się w dowolnym kierunku, spać, przyrządzać i spożywać posiłki. Pływa wolno, ale jest stabilny i bezpieczny. Na pokładzie dużo miejsca, co umożliwia opalanie się, relaks i zabawy dzieci. Houseaboat wyposażony jest w silnik, który pracuje cicho. Dla osób ceniących sobie spokój , wygodę i bezpieczeństwo wakacyjny czarter łodzi hausboat z pewnością jest ofertą godną rozważenia.

Popularne modele łodzi houseboat

Na rynku istnieje wiele modeli łodzi oferowanych klientom. Niemal każdego roku pojawiają się nowe konstrukcje. Niektóre z nich powstają specjalnie z myślą o mazurskich akwenach. Ich liczba jest tak duża, że w krótkim tekście nie sposób nawet zwięźle scharakteryzować wszystkich jednostek na wodzie. Ograniczymy się zatem do najbardziej dostępnych, których czartery są szczególnie popularne.

Futura 36 w wersji High Line, to jednostka w najwyższym standardzie mieszkalnym. Komfortowo może na niej nocować aż 8 osób! Jacht jest wyposażony we wszelkie możliwe wygody: ciepła woda, ogrzewanie, stacjonarny silnik i dwa ster strumieniowe. W kabinie pełna wysokość stania. Futura 36 High Line, to jeden z najbardziej luksusowych jachtów na Mazurach. Czartery na rok 2021, to koszt ok. 900-1200 PLN za dobę.

Nautika 830 MC jest jednostką zaprojektowaną specjalnie na Mazury. Duża przestrzeń na i pod pokładem, niewielka wyporność i łatwość w prowadzeniu. W dwóch obszernych kabinach mogą wygodnie nocować 4 osoby. Liczba załogi może jednak zwiększyć się do 6 osób. Silnik zaburtowy ułatwia manewrowanie na płytkich wodach. Nautika 830 cieszy się zainteresowaniem klientów ceniących wygodę. Wynajem dostępny bez patentu.

Nautika 1000, to jacht wybierany najczęściej przez osoby ceniące sobie spokój i wygodę. Zabudowa pokładu umożliwia bezpieczne poruszanie się nawet dzieciom i osobom mniej sprawnym fizycznie. Wewnątrz jacht wyposażony jest w trzy zamykane kabiny. W każdej kabinie wygodna koja dla dwóch osób. Wygodnie pływa jachtem 6 osób, ale 2 kolejne mogą spać w mesie. Dobrze dobrany silnik i dwa stery strumieniowe dają możliwość obrócenia jachtu w miejscu o 360 stopni!

Platinum 989 FLYbridge to pierwszy na jeziorach mazurskich jacht z dodatkowym stanowiskiem sternika na górnym pokładzie, co ułatwia prowadzenie manewrów. Z roku na rok liczba jachtów rośnie i niemal każdy port trzeszczy w szwach. Kierowanie ułatwia silnik oraz dwa stery strumieniowe. W kabinie trzy zamykane sypialnie, łazienka, woda, ogrzewanie. Liczba osób załogi 6-7. W 2021 wynajem jachtu jest dostępny w cenie ok. 1000-1300 PLN za dobę.

Balt 918, to sprawdzony jacht produkcji stoczni renomowanej i zasłużonej stoczni Balt Yacht w Augustowie. Obszerne, ergonomicznie i elegancko urządzone wnętrze mieści 3 kabiny dla 6 osób. Duże okna skutecznie rozjaśniają wnętrze. Jacht wyposażony jest w silnik przyczepny. Czartery jachtu latem 2021, to koszt ok. 1000 PLN za dobę. AM 780, to jednostka motorowa o dużym standardzie mieszkalnym. Wynajem nie wiąże się z koniecznością posiadania patentu. Na wyposażeniu silnik 25 KM i dziobowy ster strumieniowy. W kabinie miejsce dla 4 osób, łazienka, WC, woda, ogrzewanie. W sezonie 2021 czartery AM 780 oscylują wokół 400 PLN za dobę.

Podsumowanie

Houseboat, to niezwykłe połączenie łodzi motorowej, domku campingowego i kuchni. Jacht zapewnia załodze maksimum komfortu w stosunkowo przystępnej cenie. Dostępne czartery jednostek o różnym standardzie, roku produkcji i cenie stwarzają możliwość wyboru każdemu klientowi. Rejs łodzią houseboat, to idealny sposób wypoczynku na jeziorach mazurskich nie tylko latem.

Nie nad morze ani w góry – na houseboata, na Mazury!

Nasze Houseboat’y