Houseboat Mazury

Houseboat, to dosłownie “pływający dom”. Na Mazurach pojawił się kilka lat temu. Od dawna jednak popularny jest w Europie Zachodniej. Ostatnio podbija Mazury i inne wody śródlądowe. Swoją popularność zawdzięcza łatwości obsługi i komfortowi. Łódź wyposażona jest w zamykane kabiny, WC, łazienkę z ciepłą wodą, kuchenkę, ogrzewanie i niemal wszystkie udogodnienia, jakie są w domu. Mówiąc krótko, houseboat, to jednostka motorowa o najwyższym standardzie mieszkalnym. Wynajem houseboat możliwy jest bez patentu! Dlatego czarter jachtu tego typu szybko staje się bardzo popularny na wielu akwenach. Zobacz również zakładkę Wynajem jachtów motorowych Giżycko.

Czym jest łódź typu houseboat

Houseboat, czyli jednostka motorowa, to połącznie domku campingowego i łodzi. Jacht został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa, komfortu i łatwości obsługi. Zamykane kabiny, łazienka, ogrzewanie, duża przestrzeń mieszkalna i na pokładzie, to podstawowe cechy łodzi tego typu. Silnik zaburtowy lub stacjonarny, ster strumieniowy zapewniają odpowiednią manewrowość. Niemal wszystkie łodzie motorowe dostępne w czarterze na mazurach są polskiej produkcji, a ich liczba rośnie błyskawicznie.

Houseboat na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Dzięki swoim zaletom houseboat staje się coraz bardziej popularny na Mazurach. Do niedawna na polskich jeziorach dominowały jachty żaglowe, często “chałupniczej” produkcji. Ich czarter wymaga posiadania patentu. Nie ma też mowy o standardzie mieszkalnym w komfortowych warunkach jak w przypadku houseboat. Przeciętnie mieszczą na pokładzie 4-6 osób załogi.

Jak wyczarterować jacht motorowy typu houseboat

Czarter houseboat jest bardzo łatwy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę “czarter houseboat Mazury” i z ogromnej liczby propozycji wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Oferta jest zróżnicowana. Latem czarter “ad hoc” (od ręki) może być trudny. Jednak zdarza się, że w takich portach jak Giżycko czy Sztynort istnieje możliwość czarteru “od ręki“. Czarter jachtów houseboat wymaga więc tylko okazania dowodu i opłaty. Większość tych domów na wodzie można wyczarterować bez patentu.

Różnica między łodzią typu houseboat, a innymi jachtami

Haouseboat i inne jachty motorowe różni konstrukcja, wyposażenie i przeznaczenie. Jednostki houseboat projektowane są z myślą o rodzinnym, rekreacyjnym pływaniu po spokojnych wodach śródlądowych. Houseboat nie powstał z myślą o zapewnieniu adrenaliny swojemu sternikowi. Ma zapewnić załodze jak największy komfort mieszkalny i łatwość obsługi. Jest to więc jednostka idealna do spędzenia urlopu na wodzie dla rodzin z dziećmi i wszystkich ceniących sobie wygodę i spokój. Najbardziej popularne są łodzie dla 4-6 osób, a największe mogą pomieścić nawet 10!

Wynajem jachtów motorowych houseboat

Dzięki oferowanym zaletom, wynajem łodzi motorowych houseboat jest coraz bardziej popularny. Na Mazurach co roku widać coraz większą liczbę tych jednostek, podczas gdy flota jachtów żaglowych rośnie znacznie wolniej. Komfort, łatwość obsługi i czarter bez patentu są niewątpliwie głównym źródłem błyskotliwej “kariery” tych jednostek. Rok 2024 będzie zapewne świadkiem kolejnego zwiększenia produkcji houseabotów.

Jakie uprawnienia są potrzebne do czarteru jachtu houseboat?

Do czarteru jednostki motorowej houseboat nie są potrzebne żadne uprawienia. Aktualnie obowiązujące w Polce przepisy stanowią, że na wodach śródlądowych prowadzenie jednostek o mocy silnika do 10 kW (13,6 KM) nie wymaga żadnych uprawnień. Jeszcze bardzie liberalne jest prawo w odniesieniu do jachtów spacerowych, czyli właśnie houseboatów. Prowadzenie jednostek motorowych o mocy silnika do 75 kW (ok. 100 KM), długości do 13 metrów i szybkości ograniczonej konstrukcyjnie do 15 km/h nie jest konieczne posiadanie patentu. Tak więc czarter jednostki houseboat dostępny jest praktycznie dla każdego, a wiele firm wyraźnie zaznacza w swojej ofercie “czarter bez patentu“.

Dlaczego “houseboat Mazury” stał się popularną frazą w wyszukiwarkach internetowych?

Pływanie jednostką hauseboat jest łatwe, przyjemne i wygodne. Sternik tego jachtu nie musi mieć patentu. Dzięki małemu zanurzeniu i dużej manewrowości taki jacht jest w stanie dopłynąć do miejsc niedostępnych dla innych łodzi. Dlatego fraza “czarter houseboat Mazury” jest bardzo często wpisywana do wyszukiwarek w internecie, a dzięki temu z roku na rok houseaboty zawojowują Mazury.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Od zakończenia II wojny światowej szlak jezior mazurskich jest najbardziej popularnym akwenem śródlądowym w Polsce. Port taki jak Mikołajki, Giżycko, czy Sztynort co roku odwiedzają tysiące żeglarzy i motorowodniaków. Infrastruktura turystyczna szybko rozbudowuje się oferując ogromną większą różnorodność. Mazury, to czyste powietrze, czysta woda, czyli czysta radość obcowania z naturą. Oglądanie zachodu słońca nad jeziorem z pokładu jachtu, to nie to samo, co hotelowego tarasu. Nic dziwnego, że z roku na rok więcej osób wybiera zwiedzanie Mazur jachtem, a czartery są bardzo popularne.

Rodzinne wakacje na jeziorach

Houseboat jest idealną propozycją spędzenia rodzinnych wakacji na Mazurach. W stosunku do swojej wielkości zapewnia załodze możliwie dużą przestrzeń. Obszerne zamykane kabiny, prysznic, ogrzewanie, ciepła woda – dają nie tylko wygodę, ale i dużą autonomię. Housebotem można przemieszczać się w dowolnym kierunku, spać, przyrządzać i spożywać posiłki. Pływa wolno, ale jest stabilny i bezpieczny. Na pokładzie dużo miejsca, co umożliwia opalanie się, relaks i zabawy dzieci. Houseaboat wyposażony jest w silnik, który pracuje cicho. Dla osób ceniących sobie spokój , wygodę i bezpieczeństwo wakacyjny czarter łodzi hausboat z pewnością jest ofertą godną rozważenia.

Podsumowanie

Houseboat, to niezwykłe połączenie łodzi motorowej, domku campingowego i kuchni. Jacht zapewnia załodze maksimum komfortu w stosunkowo przystępnej cenie. Dostępne czartery jednostek o różnym standardzie, roku produkcji i cenie stwarzają możliwość wyboru każdemu klientowi. Rejs łodzią houseboat, to idealny sposób wypoczynku na jeziorach mazurskich nie tylko latem.

Nie nad morze ani w góry – na houseboata, na Mazury!

Nasze Houseboat’y