page title icon Houseboat Mazury

Houseboat, to dosłownie „pływający dom”. Na Mazurach pojawił się kilka lat temu. Od dawna jednak popularny jest w Europie Zachodniej. Ostatnio podbija Mazury i inne wody
śródlądowe. Swoją popularność zawdzięcza łatwości obsługi i komfortowi. Łódź wyposażona jest w zamykane kabiny, WC, łazienkę z ciepłą wodą, kuchenkę, ogrzewanie i niemal
wszystkie udogodnienia, jakie są w domu. Mówiąc krótko, houseboat, to jednostka motorowa o najwyższym standardzie mieszkalnym. Wynajem houseboat możliwy jest bez patentu!
Dlatego czarter jachtu tego typu szybko staje się bardzo popularny na wielu akwenach. Zobacz również zakładkę czarter jachtów motorowych Mazury.


Czym jest łódź typu houseboat


Houseboat, czyli jednostka motorowa, to połącznie domku campingowego i łodzi. Jacht został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa, komfortu i łatwości obsługi. Zamykane kabiny, łazienka, ogrzewanie, duża przestrzeń mieszkalna i na pokładzie, to podstawowe cechy łodzi tego typu. Silnik zaburtowy lub stacjonarny, ster strumieniowy zapewniają odpowiednią manewrowość. Niemal wszystkie łodzie motorowe dostępne w czarterze na mazurach są polskiej produkcji, a ich liczba rośnie błyskawicznie.


Houseboat na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich


Dzięki swoim zaletom houseboat staje się coraz bardziej popularny na Mazurach. Do niedawna na polskich jeziorach dominowały jachty żaglowe, często „chałupniczej” produkcji. Ich czarter wymaga posiadania patentu. Nie ma też mowy o standardzie mieszkalnym w komfortowych warunkach jak w przypadku houseboat. Przeciętnie mieszczą na pokładzie 4-6 osób załogi.


Jak wyczarterować jacht motorowy typu houseboat


Czarter houseboat jest bardzo łatwy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „czarter houseboat Mazury” i z ogromnej liczby propozycji wybrać najbardziej odpowiednią
dla siebie. Oferta jest zróżnicowana. Latem czarter „ad hoc” może być trudny. Jednak zdarza się, że w takich portach jak Giżycko czy Sztynort istnieje możliwość czarteru „od ręki”. Czarter jachtów houseboat wymaga więc tylko okazania dowodu i opłaty. Większość tych domów na wodzie można wyczarterować bez patentu.


Różnica między łodzią typu houseboat, ainnymi jachtami

Haouseboat i inne jachty motorowe różni konstrukcja, wyposażenie i przeznaczenie. Jednostki houseboat projektowane są z myślą o rodzinnym, rekreacyjnym pływaniu po spokojnych wodach śródlądowych. Houseboat nie powstał z myślą o zapewnieniu adrenaliny swojemu sternikowi. Ma zapewnić załodze jak największy komfort mieszkalny i łatwość obsługi. Jest to więc jednostka idealna do spędzenia urlopu na wodzie dla rodzin z dziećmi i wszystkich ceniących sobie wygodę i spokój. Najbardziej popularne są łodzie dla 4-6 osób, a największe mogą pomieścić nawet 10!


Wynajem jachtów motorowych houseboat


Dzięki oferowanym zaletom, wynajem łodzi motorowych houseboat jest coraz bardziej popularny. Na Mazurach co roku widać coraz większą liczbę tych jednostek, podczas gdy
flota jachtów żaglowych rośnie znacznie wolniej. Komfort, łatwość obsługi i czarter bez
patentu są niewątpliwie głównym źródłem błyskotliwej „kariery” tych jednostek. Rok 2021
będzie zapewne świadkiem kolejnego zwiększenia produkcji houseabotów.


Jakie uprawnienia są potrzebne do czarteru jachtu houseboat?


Do czarteru jednostki motorowej houseboat nie są potrzebne żadne uprawienia. Aktualnie obowiązujące w Polce przepisy stanowią, że na wodach śródlądowych prowadzenie jednostek o mocy silnika do 10 kW (13,6 KM) nie wymaga żadnych uprawnień. Jeszcze bardzie liberalne jest prawo w odniesieniu do jachtów spacerowych, czyli właśnie houseboatów. Prowadzenie jednostek motorowych o mocy silnika do 75 kW (ok. 100 KM), długości do 13 metrów i szybkości ograniczonej konstrukcyjnie do 15 km/h nie jest konieczne posiadanie patentu. Tak więc czarter jednostki houseboat dostępny jest praktycznie dla każdego, a wiele firm wyraźnie zaznacza w swojej ofercie „czarter bez patentu”.


Dlaczego „houseboat Mazury” stał się popularną frazą w wyszukiwarkach internetowych?


Pływanie jednostką hauseboat jest łatwe, przyjemne i wygodne. Sternik tego jachtu nie musi mieć patentu. Dzięki małemu zanurzeniu i dużej manewrowości taki jacht jest w stanie dopłynąć do miejsc niedostępnych dla innych łodzi. Dlatego fraza „czarter houseboat Mazury” jest bardzo często wpisywana do wyszukiwarek w internecie, a dzięki temu z roku na rok houseaboty zawojowują Mazury. W sezon 2021 z pewnością jeszcze więcej tych jachtów będzie pływało po mazurskich jeziorach.


Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Od zakończenia II wojny światowej szlak jezior mazurskich jest najbardziej popularnym akwenem śródlądowym w Polsce. Port taki jak Mikołajki, Giżycko czy Sztynort co roku odwiedzają tysiące żeglarzy i motorowodniaków. Infrastruktura turystyczna szybko rozbudowuje się oferując ogromną większą różnorodność. Mazury, to czyste powietrze, czysta woda, czyli czysta radość obcowania z naturą. Oglądanie zachodu słońca nad jeziorem z pokładu jachtu, to nie to samo, co hotelowego tarasu. Nic dziwnego, że z roku na rok więcej osób wybiera zwiedzanie Mazur jachtem, a czartery są bardzo popularne.


Rodzinne wakacje na jeziorach


Houseboat jest idealną propozycją spędzenia rodzinnych wakacji na Mazurach. W stosunku do swojej wielkości zapewnia załodze możliwie dużą przestrzeń. Obszerne zamykane kabiny, prysznic, ogrzewanie, ciepła woda – dają nie tylko wygodę, ale i dużą autonomię. Housebotem można przemieszczać się w dowolnym kierunku, spać, przyrządzać i spożywać posiłki. Pływa wolno, ale jest stabilny i bezpieczny. Na pokładzie dużo miejsca, co umożliwia opalanie się, relaks i zabawy dzieci. Houseaboat wyposażony jest w silnik, który pracuje cicho. Dla osób ceniących sobie spokój , wygodę i bezpieczeństwo wakacyjny czarter łodzi hausboat z pewnością jest ofertą godną rozważenia.


Popularne modele łodzi houseboat


Na rynku istnieje wiele modeli łodzi oferowanych klientom. Niemal każdego roku pojawiają się nowe konstrukcje. Niektóre z nich powstają specjalnie z myślą o mazurskich akwenach.
Ich liczba jest tak duża, że w krótkim tekście nie sposób nawet zwięźle scharakteryzować wszystkich jednostek na wodzie. Ograniczymy się zatem do najbardziej dostępnych, których czartery są szczególnie popularne.


Futura 36 w wersji High Line, to jednostka w najwyższym standardzie mieszkalnym. Komfortowo może na niej nocować aż 8 osób! Jacht jest wyposażony we wszelkie możliwe
wygody: ciepła woda, ogrzewanie, stacjonarny silnik i dwa ster strumieniowe. W kabinie pełna wysokość stania. Futura 36 High Line, to jeden z najbardziej luksusowych jachtów na Mazurach. Czartery na rok 2021, to koszt ok. 900-1200 pln za dobę.
Nautika 830 MC jest jednostką zaprojektowaną specjalnie na Mazury. Duża przestrzeń na i pod pokładem, niewielka wyporność i łatwość w prowadzeniu. W dwóch obszernych
kabinach mogą wygodnie nocować 4 osoby. Liczba załogi może jednak zwiększyć się do 6 osób. Silnik zaburtowy ułatwia manewrowanie na płytkich wodach. Nautika 830 cieszy się zainteresowaniem klientów ceniących wygodę. Wynajem dostępny bez patentu.


Nautika 1000, to jacht wybierany najczęściej przez osoby ceniące sobie spokój i wygodę. Zabudowa pokładu umożliwia bezpieczne poruszanie się nawet dzieciom i osobom mniej sprawnym fizycznie. Wewnątrz jacht wyposażony jest w trzy zamykane kabiny. W każdej kabinie wygodna koja dla dwóch osób. Wygodnie pływa jachtem 6 osób, ale 2 kolejne mogą spać w mesie. Dobrze dobrany silnik i dwa stery strumieniowe dają możliwość obrócenia jachtu w miejscu o 360 stopni!
Platinum 989 FLYbridge to pierwszy na jeziorach mazurskich jacht z dodatkowym stanowiskiem sternika na górnym pokładzie, co ułatwia prowadzenie manewrów. Z roku na rok liczba jachtów rośnie i niemal każdy port trzeszczy w szwach. Kierowanie ułatwia silnik oraz dwa stery strumieniowe. W kabinie trzy zamykane sypialnie, łazienka, woda, ogrzewanie. Liczba osób
załogi 6-7. W 2021 wynajem jachtu jest dostępny w cenie ok. 1000-1300 pln za dobę. Balt 918, to sprawdzony jacht produkcji stoczni renomowanej i zasłużonej stoczni Balt Yacht w Augustowie. Obszerne, ergonomicznie i elegancko urządzone wnętrze mieści 3 kabiny dla 6 osób. Duże okna skutecznie rozjaśniają wnętrze. Jacht wyposażony jest w silnik
przyczepny. Czartery jachtu latem 2021, to koszt ok. 1000 pln za dobę. AM 780, to jednostka motorowa o dużym standardzie mieszkalnym. Wynajem nie wiąże się z koniecznością posiadania patentu. Na wyposażeniu silnik 25 KM i dziobowy ster strumieniowy. W kabinie miejsce dla 4 osób, łazienka, WC, woda, ogrzewanie. W sezonie 2021 czartery AM 780 oscylują wokół 400 pln za dobę.


Podsumowanie
Houseboat, to niezwykłe połączenie łodzi motorowej, domku campingowego i kuchni. Jacht zapewnia załodze maksimum komfortu w stosunkowo przystępnej cenie. Dostępne czartery
jednostek o różnym standardzie, roku produkcji i cenie stwarzają możliwość wyboru każdemu klientowi. Rejs łodzią houseboat, to idealny sposób wypoczynku na jeziorach mazurskich nie tylko latem. Nie nad morze ani w góry-na houseboata, na Mazury!